Welcome, Μη εγγεγραμμένος.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Κάμερες (Επαγγελματικές) 35mm, DSLR, Broadcast & Professional

Απάντηση στο θέμα
Παλιά 12-04-11, 00:09   #1
odysseas1986

Status: Advanced

Προεπιλογή Επιλογή κάμερας

Καλησπέρα σε όλους !
Αυτή την περίοδο ψάχνω να αγοράσω μια κάμερα και η χρήση της κυρίως θα είναι Γάμος & Βάπτιση.
Μαζί με την αγορά της θα πάρω και Steadicam εννοείτε.
Τα χρήματα που διαθέτω είναι 5000 - 6000 ευρώ και θα χαρώ πολύ να ακούσω της προτάσεις σας είτε για κάμερα είτε για Steadicam.
Ευχαριστώ ..
Ο χρήστης odysseas1986 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-04-11, 00:48   #2
oscar

Προεπιλογή

6000 ευρω κ τα δυο μαζι?

γιατι ενα σοβαρο στεντι θα κοστισει κοντα 2500-3000 αρα μενουν 3000 για την καμερα.... απο εκει κ περα με 3500+ φπα ευρω παιρνεις μια SONY NX5 που ειναι η καλυτερη καμερα για αυτη την δουλεια αν θα πας σε tapeless μηχανη αλλα θα χρειαστεις οπως κ δηποτε , μια μεγαλη μπαταρια 140+φπα , σιγουρα το FMU UNIT της καμερας που ειναι κοντα 750 + φπα, καρτες μνημης τουλαχιστον 2x 32gb class 10 , τριποδι, φωτα σε τριποδια κ φωτιστικο στην καμερα. ενω σιγουρα θες μια καλη τσεντα για την καμερα κ παμε πολυ περισσοτερα απο τα 3500 που δινεις....

εκτος αν εννοεις 6000 για την καμερα κ τα απαραιτητα κ απο εκει κ περα αλλος προϋπολογισμός για το steadicam

oσο αφορα πανασονικ η σονυ , εγω προτιμω Σονυ κυριως λογω εγγυησης κ αμεσου service k υποστηριξης!
Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-04-11, 01:35   #3
odysseas1986

Προεπιλογή

Συγνώμη δεν το διευκρίνισα καλά !
Για να γίνω πιο κατανοητός διαθέτω 10.000 με 12.000 ευρώ για Camera - Steadicam με Monitor - Τρίποδο - Μπαταρία - Φωτάκι κάμερας - Κάρτες εγγραφής και ίσως σκληρός δίσκος.
Η Panasonic έχει περισσότερα χρόνια εγγύηση από τη Sony όσο αφορά την εξυπηρέτηση και πόσο σωστοί είναι στο Service δεν το ξέρω, θέλω να ακούσω εσάς όμως και τη γνώμη σας ...
Ευχαριστώ
Παλιά 12-04-11, 05:04   #4
preview_video

Status: Member
Περιοχή: Mανδρες Kιλκις

Προεπιλογή

εγω με την σειρα μου εχω steadicam της εταιριας tiffen το flyer.
ειμαι πολυ ευχαριστημενος δεν εχω κανενα παραπονο ειναι ομως ακριβη αγορα να ξερεις.δεν ξερω τωρα ποσο κανει αλλα εγω το πηρα 7500 ευρω.περνη εως 7 κιλα καμερα.ηθελα κατι αξιοπιστο και επαγγελματικο.υπαρχουν ομως και κατωτερης ποιοτητας αλλα και φτηνοτερης τιμης.το δικο μου παντος το χρησιμοποιω για ολες της δουλειες και σε γαμους και θα λεγα οτι το αποτελεσμα που βγαζη ειναι αψογο,εαν βεβαια ξερεις και να το χειριζεσαι σωστα.

καμερα εγω πιστεβω οτι πρεπη να ειναι με καρτα full hd και ολα τα καλουδια της εποχης μας.οι ωμου καμερες ειναι λιγο πιο ακριβες απο της μικρες.διαλεγης και περνης σαν κατηγορια.οι μικρες ειναι πιο ελαφριες αλλα απο οτι ακουω απο αλλους συναδελφους μετα απο πολυωρη χρηση ο καρπος του χεριου κουραζετε και θελεις βασης στυριξης κ.τ.λ. ειδικα σε γαμους.οι καμερες ωμου ξεκουραζουν θα λεγα καπως τον καρπο αλλα ειναι παλη κουραστικες μετα απο ωρες σε δουλεια γαμου ασπουμε ειδικα.εγω εχω ωμου καμερα sony και παντα ωμου δουλεβα οποτε μπορω να πω οτι ειμαι συνιθισμενος.

εσυ που θελεις να πας?

σαν εταιριες και η sony kαι η panasonic ειναι καλες καμερες.προσφατα και η cannon εχει μπει καλα στο παιχνιδι με της καινουργιες της που υποσχονται 4:2:2
στα ευρω που αναφερεσε μπορεις να διαλεξεις παρα πολλες καμερες αυτων των εταιριων.αλλα πρεπη να μας πεις εαν θα ειναι ωμου η πιο μικρη για να παμε στα αναλογα μοντελα.αυτο θα διαχωριση την αναλογη κατηγορια που θες σε καμερα.αλλα το hd full ειναι μονοδρομος και η καρτα πιστεβω το ιδιο.ολοι πια σιγα σιγα παμε προς τα εκει.αυτο εξαρτατε και απο τους ανθρωπους που θα συνεργαστεις μαζι τους τι ποιοτητα θελουν να δινουν (φωτογραφια - μαγαζια) η και εσυ εαν θα απευθηνεσαι σε πελατες δικους σου.εαν θελεις πες μας τι καμερα θες (ωμου μεγαλη η μικρη χεριου) οπως και εαν θες να ειναι (με καρτες εγραφης η κασετα) και εαν βεβαια θα ειναι full hd η κατωτερης ποιοτητας.αυτα πιστεβω εαν μας τα πεις θα περιοριστουμε σε πιο συγκεκριμενα μοντελα εταιριων.

οτι ομως και να διαλεξεις ενα να ξερεις.
προτου ερθη η ωρα της αγορας και αφου κανεις πολυ πολυ καλη ερευνα αγορας στην περιοχη σου αλλα και στο ιντερνετ και οπου αλλου, την κανεις δοκιμη στο χερι σου να δεις πως συμπεριφερεται σε συνθηκες ληψεις πραγματικες, να δουλεψεις τα αρχεια της για να δεις το τελικο αποτελεσμα και στο ματι σου, και αφου εισαι σιγουρος οτι εχεις κατασταλαξη σε συγκεκριμενο μοντελο τοτε να προβεις σε αγορα.οι καιροι ειναι δυσκολοι που διαβενουμε.και επειδη θα επενδυσεις αρκετα χρηματα θελη πολυ προσοχη στην αγορα σου.αυτο σαν συμβουλη απο εμενα.

περιμενω να μου πεις τα παραπανω που σου τονισα για να σε βοηθισω περισσοτερο.
Ο χρήστης preview_video δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-04-11, 09:28   #5
ta33is

Περιοχή: Κηφισίας 82

Προεπιλογή

Για κάμερα η nx5 ειναι η καλυτερη επιλογή για την δουλεια που θές αλλά και μια ex1 αν αντεχεις οικονομικά ειναι καλή επιλογή αν και απετητικότερη στην χρήση (μικροτερο βάθος πεδιου απο την nx5).
Για steadycam το καλυτερο σε αυτή την κατηγορία είναι το pilot της Steadycam.
Mην πας σε panasonic έχουν ''σκοτεινούς'' αισθητήρες και βγάζουν πολλή θόρυβο.
Εγώ πάντος για γάμους θα προτειμούσα την λύση βάση όμου και τριποδα με slider εαν είσαι μονοκάμερο.
Το steadycam δεν κάνει για όλες τις χρήσεις και το τελικό αποτέλεσμα θα έχει πλάνα με συνεχή κίνηση, σκέψου το.
Ο χρήστης ta33is δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-04-11, 13:06   #6
preview_video

Προεπιλογή

η τιffen ειναι απο της καλυτερες εταιριες για steadycam.το συγκεκριμενο που ξεκιναει με το μοντελο αυτο ειναι για καμερες ελαφριες μικρου βαρους.σου παραθετω το κειμενο απο το manual του.
The new Steadicam Pilot is a stateof-
the-art, lightweight, affordable
stabilizer system designed especially
for the modern breed of lightweight
cameras from 2 to 10 pounds (0.9 to
4.5kg). Video professionals need add
only battery and camera of choice as
all other required system components
are provided for normal operation
οπως βλεπεις ειναι για καμερες εως 4,5 κιλα.εδω ειναι το πρωτο που πρεπει να προσεξεις σε μια αγορα steaticam.εαν βαλεις μελοντικα η πας σε αγορα αλλης μεγαλυτερης καμερας τοτε εχεις προβλημα.ενα τετοιο μηχανημα αξιας οπως θα δεις 4500 και βαλε ευρω θελη προσοχη(η αγορα του) επειτα θα δεις το μονιτορ που ειναι μικρο σε σχεση με τα 7 ιντσων στα αλλα μοντελα της.και εδω θελη προσοχη γιατι απο εκει βλεπεις συνεχεια την ληψη που κανεις.μπορεις να δεις και της καμερας την οθονουλα ανοιχτη αλλα βλεπεις και απο το μονιτορ.ολα τα υπολοιπα μοιαζουν το γιλεκο δηλαδη εδω αναλογα με της σωματικες σου διαπλασεις περνης και το αναλογο γιλεκο.προσοχη εαν το παρης μικρο larg και παει να το φορεσει καποιος που ειναι πιο ευσωμος δεν θα του κανει.
ο λογος που πηγα εγω στο αμεσος μοντελο ηταν αυτος.το βαρος και βεβαια η αγορα στα δικα μου μετρα το γιλεκο.εαν θελεις να βαλεις μια πιο μεγαλη καμερα (λεμε τωρα ετσι?) και εχεις το μικρο στετι θα σπασει οποτε δες τι πρεπη να κανεις.οταν εχεις εως 7 κιλα μπορεις να βαλεις σχεδον οποια καμερα θες (εξαιρω κατι γαιδουρια beta) kαι μικρες και μεγαλες ενω στην περιπτωση του μικρου στετι βαζεις αναγκαστικα μικρες καμερες τυπου nx5 δισκος εξτρα και προβολακι (εαν λεμε τα θες αυτα για μια λυψη)σε επιβαρινουν στο βαρος και θα πρεπη να τα ζυγησεις και να δεις το συνολικο βαρος που θα σηκωνει.φαντασου και κανεναν εξτρα ευρηγωνιο φακο που σου δινει ακομη εξτρα βαρος.
το ενα κανει ειπαμε 4500 ευρω (εξαρτατε ετσι απο που θα το προμιθευτεις)και το αμεσως επομενο 7000 με 7500 απο οτι ειδα εχει παραπανω αλλα το πουλανε λιγο λιγοτερα σαν προσφορα εδω στην ελλαδα.η διαφορα των 2000 2500 ευρω πρεπη να την προσεξεις με τον εξοπλισμο που θα αγορασεις (καμερα,προβολακι,ευρυγωνιο εξτρα,σκληρος δισκος και δεν ξερω τι αλλο εξτρα μπορει να μπει ακομη)
προσοχη μεγαλη στης σκονες(του βραχιωνα - αναρτηση) και στον ιδρωτα του γιλεκου.εγω καθαριζω παντα μετα την ληψη στην επιστροφη στο σπιτι γιατι με τον καιρο μενουν απο τον ιδρωτα αλατα και δεν δειχνη και ωραιο αισθιτικα (η βρωμια η σκονη)
προσοχη μεγαλη (ειδικα σε βαριες καμερες) στο σωμα μας μεση και ποδια.αλλους τους χτυπαει στα ποδια(γονατα) αλλους στην μεση.θελη να ψιλογυμναζεσαι (οσο μπορεις) γιατι μπορει να παθης ζημια ειδικα με την ποληωρη χρηση και με μεγαλου τυπου καμερες (πανω απο τα 4 κιλα που θα ειναι το συνολο σε εσενα εαν παρης λεμε την nx5 η τυπου τετοιες)
θεωρητικα εαν θα εχεις προσεξει στετι αυτος που κανη κατευθειαν μετα απο 10-15 λεπτα ξεκουραζετε η σε παραγωγες εχουν και εφεδρικους η τους βγαζουν απο τα πλανα για να ξεκουραζοντε.γιαυτο και εχουμε και διαληματα στην τηλεοραση ταχτικα σε σοου και τετοια.
αλλα ολα αυτα τα αφηνης στην ακρη οταν θα δεις το πλανο την αισθηση πως να το πω..... ειναι οτι πιο τελειο υπαρχη ειδικαεαν εχεις και ευρηγωνιο φακο?,,,,,,,τοτε η αισθηση της κινησης ειναι ολα τα λεφτα.
γνωμη μου αξιζει η αγορα του οσο δεν φανταζεσαι πρεπη να το χουμε ολοι κανονικα αλλα και τα ευρουδακια ειναι ευρουδακια.ειναι επενδυση πανω στην δουλεια σου ειναι η αισθηση του πλανου που θα παρης αυτος ο επαγγελματισμος που θα βγη και ναι θα ελλεγακαι το εφφε που θα βλεπει ο πελατης σου (πελατες) και γιατι οχι αυτη η εντυπωση σε μελοντικες δουλειες. περνης και κατι παραπανω σαν χρεωση οταν το βαζεις σε δουλειες αλλα αυτο παιζη απο επαγγελματια σε επαγγελματια γιατι κακα τα ψεματα να πουμε και μια πικρη αληθεια καποιοι ζηταν να εχουν σημερα τα παντα απο εξοπλισμο αλλα στην πληρωμη ειναι ακομη σε εποχες του παρελθοντος.δεν ξερω εαν σε βοηθισα η σε μπερδεψα ρωτας οτι θες μπορω να σε βοηθισω σε οποια απορια σου δημιουργηθη και γιατι οχι να σου δειξω και καποια βιντεο (δικα μου) να παρης μια ιδεα του τι παιζη με τετοια μηχανηματα.

αλλα οπως σου ειπα και πριν στο προηγουμενο μηνημα μου μεγαλη προσοχη πριν το αγορασεις , ευρεση αγορας και πολλες ωρες σε ιντερνετ και σε ατομα που το δουλεβουν και οχι που το εχουν ακουση.
στην ελλαδα επισημος αντιπρωσοπος της συγκεκριμενης εταιριας ειναι ο m c manios και θα σου λυσει οποιες αποριες εχεις και απο κοντα και τηλεφωνικος εαν δεν εισαι απο αθηνα.εγω απο εκει το πηρα.ειναι σωστος επαγγελματιας (γνωμη δικη μου ετσι?) θα σου πει αυτο που θα κανει για την δουλεια σου και οχι για να πουληση και μην τον ειδατε τον παναΪ που λενε.
αυτα για το στετι.οσο για την καμερα περιμενω της απαντησεις σου για να σου πω και την δικη μου γνωμη.
preview_video
Παλιά 12-04-11, 16:04   #7
preview_video

Προεπιλογή

καμερες ωμου :
sony pmw-320 xdcam ex καμερα ωμου με τεχνολογια 3x1/2 exmor cmos full-hd me fujinon hd 16x με καρτες εγραφης τιμη 10000 ευρω + φπα.

sony hvr-s270E hdv 1440x1080 καμερα ωμου με τεχνολογια 3χ1/3 clearvid exmor cmos εγραφη σε κασετες dv/mini dv/dvcam και σε compact flas ταυτοχρονα με φακο carl zeiss vario sonnar 12x optical f=32.0-384mm
τιμη 7500 ευρω + φπα

παμε σε καμερες χεριου τωρα μικρες:
sony hvr-z7E ΣΑΝ ΤΗΝ παραπανω s270 σε μικρη κασετα

pmw-ex1r xdcam ex 3x1/2 exmor cmos full-hd μονο με καρτες καμεραρα
τιμη 6000 ευρω + φπα

pmw-ex3 τιμη 7900 ευρω + φπα

sony hxr-nx5E καμερα NXCAM με καρτες και εδω CF ΚΑΙ ΚΑΣΕΤΑ τιμη 3650 + φπα

την pmw-f3k δεν χρειαζετε να πω τιποτα εκτος την τιμη 19000 ευρω + φπα με 3 φακους στο πακετο αγορας της

στα 1500 με 2000 ευρω ειναι η nex-vg10e kai h hxr-mc2000E

εξτρα δισκος 750 ευρω + φπα
εξτρα s x s καρτες 64gb 750 + φπα
εξτρα μπαταριες για της δυο πρωτες καμερες bp-gl95 500 + φπα
εξτρα εγραφεας CF 700 + ΦΠΑ και καρτα 533χ 100 + φπα
εξτρα προσαρμοφεας τριποδου για της μεγαλες καμερες 230 + φπα
εξτρα slaiter κεφαλη για το slaiter τριποδο προβολακια στετικαμ και και....

πιστεβω να σε καλυψα στην sony γιατι και εγω σονακιας ειμαι.
εαν σε ενδιαφερη καποιο αλλο μοντελο πεσμου να σου δωσω αναλυτικα στοιχεια και τιμες.τωρα αυτες πανω κατω παιζουν σε διαφορα μαγαζια και συμφωνα με τι εξοπλισμο θα τα παρης (ολα πακετο σε συμφερη καλυτερα)απο μεμονομενα.
panasonic εαν σε ενδιαφερη πεσμου να ανεβασω.
μελετισε τα προσεχτικα
Παλιά 12-04-11, 18:53   #8
odysseas1986

Προεπιλογή

Χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας και αυτό δείχνει πόσο πολύ αγαπάτε αυτό που κάνετε !
Να μιλήσω και εγώ λίγο να σας πω ότι χρειάζεται ώστε να σας διευκολύνω τη δουλειά...
Panasonic η Sony δεν ξέρω τι πρέπει να διαλέξω, όμως βλέπω πως οι Sony έχει περισσότερα μοντέλα για να διαλέξω και καλύτερο Service απ' ότι λένε που το θεωρώ πολύ βασικό για έναν επαγγελματία.
Τα βασικά που θέλω να έχει η κάμερα είναι : High Definition βέβαια να παίρνει αποσπόμενους φακούς ώστε να μπορώ να αλλάζω αν θέλω και ακόμα καλύτερα να παίρνει φακούς Canon με κάποιον ανταπτορα να είναι ελαφριά για το Steadicam και όχι ώμου αφού προορίζετε για Steadicam να έχει Frame rate 24 ως 50 (δεν ξέρω αν είναι τόσο βασικό) φυσικά να γράφει σε κάρτα για λόγους ταχύτητας στο Capture αλλά και κασέτα για ασφάλεια και back up.
Δεν θα σας πω να έχει κορυφαία ποιότητα εικόνας και ήχου στα χρήματα που δίνω γιατί εννοείτε..
Νομίζω πως πολύ κοντά σε αυτά που ζητάω είναι η Sony HVR-Z7E
βέβαια είναι 2.4 κιλά μόνο το σώμα και με κάτι φακούς μπαταρίες μικρόφωνο κ.α. ίσως ξεπεράσουμε τα 4 κιλά.
Όσο για το Steadicam δεν μπορώ να βρω ένα καλό μέχρι 4.5 - 5 κιλά και να μην ξεπερνάει τα 3000 ευρώ ...? Έστω και μεταχειρισμένο ..
Ευχαριστώ και περιμένω να σας ακούσω
Παλιά 12-04-11, 21:15   #9
preview_video

Προεπιλογή

λοιπον εχουμε και λεμε συμφωνα με αυτα που μου λες.

1)Τα βασικά που θέλω να έχει η κάμερα είναι : High Definition βέβαια να παίρνει αποσπόμενους φακούς ώστε να μπορώ να αλλάζω αν θέλω και ακόμα καλύτερα να παίρνει φακούς Canon με κάποιον ανταπτορα να είναι ελαφριά για το Steadicam

εως εδω λοιπον αποκλειουμε την hxr-nx5E γιατι ναι μεν γραφη hd σε καρτα και κασετα αλλα δεν αλαζη φακο.και παμε σε αλαγη φακου που γραφουν hd και κασετα και καρτα 2 μοντελα.ενα ωμου hvr-s270E και μια ελαφρια χεριου hvr-z7E η οποια μπαινη σε στετικαμ στα 4,5 που δινη η tiffen στο πρωτο της μοντελο η αλλο στετι αλλης εταιριας.και με το μικροφωνο και με την μπαταρια της δεν θα εχεις προβλημα.αυτο που συναντισα εγω στην z7 ειναι οτι κουμπονωντας τον φακο της αρχιζη και σε ποναει πολυ περισσοτερο ο καρπος στο χερι.την καναν βαρια για χεριου καμερα οποτε σε πολυωρες ληψεις γαμου ειδικα θελεις σαμαρια η στετι και τετοια εξτρα στυριγματα.αυτο ειναι σιγουρο αλλα εαν καποιος εχει διαφορετικη γνωμη για την κουραση του καρπου εννοω ας το πει.κατα τ αλλα ειναι καμερα καλη σχετικα σαν μοντελο λιγο παλια σε σχεση με ολα αυτα που εχουν βγη ειδη εικονα καταπληκτικη την εχω δει,αλλα δεν φτανη τα 50 αλλα εως 25 mb/s αφου ηταν οι πρωτες καμερες που αρχισαν να γραφουν το hd σε κασετα με αναλυση 1440χ1080 αφου οι προηγουμενες που αναπληρωσαν 250p και 170 ηταν pal 720x576.
θα λεγαμε οτι αυτες προτοξεκινησαν το hd σε κασετα και μετα ηρθε η μεταμορφωση σε καρτες και avchd format.ειναι ιδια περιπου σε τιμες με την 270s ωμου καμερα.ειναι 3 1/3 ειπαμε

2)και όχι ώμου αφού προορίζετε για Steadicam
στο στετικαμ μπαινη οποιαδηποτε καμερα ειται ωμου ειτε χεριου ειται φωτογραφικη μηχανη οτι φανταστεις απλα οτι βαζεις ειπαμε πανω εχει να κανη με το βαρος και το πως θα ζυγιζετε η αναλογη καμερα που κουμπωνουμε με το στετι.η φωτογραφικη μηχανη που ειναι ελαφρια θελη ασπουμε εξτρα βαρος ενω η z7 και 270s μπαινουν απευθειας χωρις εξτρα βαρος να προσθεσεις αλλα ειπαμε εαν παρουμε ελαφρυ στετι παραδειγμα των 4,5 κιλων που ειπαμε πιο πανω η 270 δεν μπαινη γιατι ειναι 6 και κιλα με εξτρα συμπραγκαλα.αλλα ειπαμε εαν πουμε οτι περνουμε το αμεσος επομενο μοντελο σε βαρος ειτε της εταιριας tiffen ειται αλλης εταιριας τοτε περνη και την z7 αλλα και την 270s η και καποιες αλλες καμερες και αλλων εταιριων.το θεμα ειναι πιο στετι θα παρης εσυ για να ξερεις και τοβαρος που θα βαλεις πανω.

3)να έχει Frame rate 24 ως 50 ( στο ειπα πριν 50 δεν βγαζη η z7)

4)(δεν ξέρω αν είναι τόσο βασικό)
ειναι βασικο οτι καλουδια περνουμε απο μια καλη αγορα που κανουμε.μακαρι να ειχαν και εντολη να της μιλαμε και να τραβανε μονες τους(καλο ε???) λιγο χιουμορ εδω....

5)φυσικά να γράφει σε κάρτα για λόγους ταχύτητας στο Capture αλλά και κασέτα για ασφάλεια και back up.

ναι το κανουν αυτο οι καμερες αυτες αλλα προσεχε εχεις και τους σκληρους που γραφουν μαζι με καρτες σε αλλα μοντελα με καμερες εαν εξερεσουμε οτι η κασεττα πεθαινη σε λιγο.απειρα συστηματα σε εγραφες με σκληρους οι μηχανακια σε καρτες και σε πολυ νορμαλ τιμες.αλλα με κασετα και καρτα η sony τα παραπανω που σου εγραψα βγαζη.οι πιο καινουργιες πλεον μονο σε καρτες και σε σκληρους η CF στα μηχανακια τους.

αυριο θα σου ανεβασω πληρες και την λυση της εταιριας panasonic για να δεις και εκει τι παιζη.στα λεφτα εισαι περιπου ιδια με sony αλλα ο καθενας πουλαει με διαφορες τα ιδια μοντελα οποτε πολυ καλη ευρεση αγορας ειπαμε ετσι?

δες και εαν πας οντως σε στετικαμ που θα κατασταλαξεις για το βαρος οσον αφορα.

6)Όσο για το Steadicam δεν μπορώ να βρω ένα καλό μέχρι 4.5 - 5 κιλά και να μην ξεπερνάει τα 3000 ευρώ ...? Έστω και μεταχειρισμένο ..

ειπαμε ευρεση καλη δες και του αλεξανδρου, Glidecam τα μοντελα δες και αλλων εταιριων χαμος γινετε και πραξε αναλογα αφου τωρα ξερεις πως πρεπη να γινη η επιλογη σου σε αυτο το μηχανημα.τωρα μεταχειρισμενο εαν εμπιστευτεις αυτων που θα σου το πουληση το δεις και ασπουμε πληρη τους ορους σιγουρα κερδιζεις αφου θεωριται μεταχειρισμενο αρα και χαμηλη αγορα.ενα σαν συμβουλη οταν και εγω εψαχνα και για μεταχειρισμενο θελαν καποιοι να μου πουλησουν ειδη δουλεμενα παρα πολυ αλλος ειχε σπασει ενα πιρακι μου ελεγε πανε κολατω σε σιδερα και θα σαι οκ, η γνωμη μου ειναι αφου επροκειτο για μηχανημα που καποτε θα σου βγαλη πισω την επενδυση σου και μετα θα σου δινη κερδος και εισαι και επαγγελματιας γιατι να παιζης με λυσεις που δεν ...... αλλα εαν οντως το οικονομικο ειναι που μας φρεναρη ολους ειδικα αυτους τους καιρους πολυ καλη επιλογη στο μεταχειρισμενο.αλλα ΑΛΛΗ ΧΑΡΗ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΤΣΙ?χωρις να θελω να σε επιρεασω φιλε ομως ετσι?εσυ εχεις το τελικο,εγω την δικη μου γνωμη αναφερω πως ειδα εγω την περιπτωση στην δικια μου αγορα.εγω τα εσκασα και ησυχασα.
σου ανεβαζω αυριο και gia panasonic επιλογες.
πιστεβω να βοηθισα λιγο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη preview_video : 12-04-11 στις 21:23
Παλιά 12-04-11, 22:48   #10
oscar

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odysseas1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας και αυτό δείχνει πόσο πολύ αγαπάτε αυτό που κάνετε !
Να μιλήσω και εγώ λίγο να σας πω ότι χρειάζεται ώστε να σας διευκολύνω τη δουλειά...
Panasonic η Sony δεν ξέρω τι πρέπει να διαλέξω, όμως βλέπω πως οι Sony έχει περισσότερα μοντέλα για να διαλέξω και καλύτερο Service απ' ότι λένε που το θεωρώ πολύ βασικό για έναν επαγγελματία.
Τα βασικά που θέλω να έχει η κάμερα είναι : High Definition βέβαια να παίρνει αποσπόμενους φακούς ώστε να μπορώ να αλλάζω αν θέλω και ακόμα καλύτερα να παίρνει φακούς Canon με κάποιον ανταπτορα να είναι ελαφριά για το Steadicam και όχι ώμου αφού προορίζετε για Steadicam να έχει Frame rate 24 ως 50 (δεν ξέρω αν είναι τόσο βασικό) φυσικά να γράφει σε κάρτα για λόγους ταχύτητας στο Capture αλλά και κασέτα για ασφάλεια και back up.
Δεν θα σας πω να έχει κορυφαία ποιότητα εικόνας και ήχου στα χρήματα που δίνω γιατί εννοείτε..
Νομίζω πως πολύ κοντά σε αυτά που ζητάω είναι η Sony HVR-Z7E
βέβαια είναι 2.4 κιλά μόνο το σώμα και με κάτι φακούς μπαταρίες μικρόφωνο κ.α. ίσως ξεπεράσουμε τα 4 κιλά.
Όσο για το Steadicam δεν μπορώ να βρω ένα καλό μέχρι 4.5 - 5 κιλά και να μην ξεπερνάει τα 3000 ευρώ ...? Έστω και μεταχειρισμένο ..
Ευχαριστώ και περιμένω να σας ακούσω

Φιλε μου η καταλληλη καμερα γι εσενα δεν αναφερθηκε σε κανενα απο τα πιο κατω ποστ

ειναι η SONY PMW-EX3, ειναι XDCAM 1/2 σενσορα! γραφει σε solidstate (αθανατο media) se 35mb bitrate , ειναι βασικα η ex1r αλλα με δυνατοτητα εναλλαγης φακων! απο οσες καμερες διαβαζεις πιο κατω για την δουλεια που την θελεις ΑΥΤΗ ειναι η απολυτη δυναμη............ η f3k που αναφερνετε πιο κατω ειναι η εξελιξη αυτης της καμερας αλλα για πιο κινηματογραφικους σκοπους κ οχι για επενδυση σε γαμους! ακομα κ να ειχες το budget της με αυτην δεν θα εκανες ποτε δουλεια γιατι πολυ απλα δεν παιζει ποτε για κυρια καμερα σε αυτο τον τομεα.....

οσο αφορα τις καμερες οπως η z7 Που ειναι hdv, ΝΑΙ σου παρεχει ασφαλεια κ γρηγοραδα στο μονταζ λογω του οτι ειναι hybrid , γραφει σε καρτα κ κασετα αλλα το HDV ειναι ξεπερασμενη τεχνολογια......... απο την στιγμη που εισαι αποφασισμενος να επενδυσεις να επενδυσεις σε κατι που εχει παρων κ μελλον.

οσο αφορα το στεντικαμ, παιζει ρολο τι καμερα τελικα θα παρεις , αν θα πας σε καμερα βαρετου τυπου οπως η ex3 πρεπει να πας κ σε ενα αναλογα καλο στεντι

σε περιπτωση ομως που πας σε καποια ex1 η σε αναλογου στυλ καμερας που για εμενα αυτο το στυλ κ καλουπι ειναι το ιδανικοτερο για τον καμεραμαν τοτε κανεις την δουλεια σου ΑΝΕΤΑ κ με ενα glidecam x10 το οποιο εχω εγω κ ειμαι σουπερ ευχαριστημενος χωρις να χρειαζετε να δωσεις το 2/3 του μπατζετ σου για στεντι................

απο το πανασονικ εναντιον σονυ εγω θα σου πω το εξης

SONY PRIME SUPPORT

google it να δεις τι σημαινει αυτο για ενα επαγγελματια!
Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές